www.vizyonders.com
   
www.vizyonders.com
Öğretmen Ara
Özel Ders Ver
Test Çöz
Blog
    Anasayfa - Hakkımızda - İletişim  
Blog  

Meslek Seçiminde Ailenin Rolü

Meslek, sadece yaşayabilmek için gerekli parayı kazanabileceğimiz bir uğraş değil hayatımızın büyük bir bölümünü nerede ve nasıl devam ettireceğimizi sağlayan belli bir bilgi birikimi ve devamlılık isteyen bir iştir.  Yapılacak meslek seçiminde öğrencinin o mesleğin yetenek, ilgi, yeterlilik gibi bir takım özelliklerine sahip olması gerekmektedir. Öğrenci bu konuda sahip olduklarının farkına varmak ve bir seçim yapabilmek için ailesinden, okuldaki rehber öğretmeninden, arkadaşlarından, internetten ve merak ettiği meslekteki kişilerden bilgi alabilir.

Öğrencinin kendini tanıması, sevebileceği bir iş seçmesi, seçtiği meslek ile ilgili araştırma yapması gibi bireysel çabalardan ziyade bu yazımızda anne ve babanın meslek seçiminde neler yapabileceğinden bahsedeceğiz.

 

Anne ve Babalar

Aileler çocuklarının iyi bir eğitim alarak başarılı olabilecekleri bir işte çalışmalarını, iyi para kazanmalarını ve mutlu olmalarını isterler. Bunları başarması istenen çocuklar olmasına rağmen hayal kuran anne ve babalardır. Onların yerine meslek seçer, tercih yaparlar, kısaca onların yerine karar verirler. Bu aile şirketinin devamının sağlanması veya ebeveynlerin daha önce isteyip de yapamadıkları bir mesleğin icra edilmesi şeklinde olabilir.

            Anne babanın arzuları, yakın akraba ve tanıdıkların önerileri, örnek alınan popüler kişilere özenmek, ismi çok duyulan bir mesleği yapma arzusu gibi etkenler de meslek seçiminde etkilidir. Burada yapılacak bazı hatalar telafisi mümkün olmayan sonuçları ortaya çıkarabilir. Özellikle abisinin, ablasının mesleği veya komşu çocuğunun işiyle, statüsüyle kıyaslanmak çocuğun başarısını artırmayacağı gibi özgüvenini de kaybetmesine sebep olabilir.

            Zaman zaman çocuğun yapmak istediği meslek değersiz görülerek araştırma ve merak duygusu köreltilmektedir. Bu dönemde çocuklar farklı mesleklere ilgi duyabilirler ve sık karar değiştirebilirler. Böyle bir durumda istemediği mesleği yapmaya zorlanan çocuk, kendini kanıtlama çabası içine girebilir ve var olan potansiyelini görmezden gelerek ulaşamayacağı hedeflere yönelebilir.

Neler Yapmalıyız?

Özgüveni yüksek, başarılı ve mutlu bir çocuk sahibi olmak istiyorsak; onun yerine problem çözmeyi bırakarak karşılaştıkları zorlukları aşmalarında onları desteklemeliyiz. Başka seçenekleri de fark etmesine yardımcı olmalıyız. Kendine uygun bir meslek seçmesi için kendini tanımasını ve yeteneklerini keşfetmesini sağlamalıyız. Çocuğunuzun yapacağı mesleği seçmesinde yol gösterilebilir, fikrinizi söyleyebilirsiniz fakat son kararı siz vermemelisiniz.

Unutmamak gerekir ki: ‘‘Yanlış tercih 1 yıl, yanlış üniversite 4 yıl, yanlış meslek 40 yıl kaybettirir.’’

  Muammer Taşdelen
  Psikolojik Danışman

 

    

Kurumsal

Hakkımızda

Neden Özel Ders ?

Bize Ulaşın

Üyelik
Ücretsiz Üye Ol
Üye Girişi
Şifremi Unuttum
Destek
Sık Sorulan Sorular
Ödeme Seçenekleri
Üyelik Sözleşmesi
Kullanım Koşulları
Gizlilik Bildirimi
Copyright © 2013 Vizyon Ders Tüm Hakları Saklıdır.
Bizi Takip edin