www.vizyonders.com
   
www.vizyonders.com
Öğretmen Ara
Özel Ders Ver
Test Çöz
Blog
    Anasayfa - Hakkımızda - İletişim  
Blog  

Teknoloji Çağında Biyoloji

Yeni Öğretim Metotları Biyoloji Dersine Katkı Sağladı mı?

Yazımın başlığı olan soruya hemen cevap vereyim, sonra açıklamama geçeceğim:

"Evet, katkı sağladı ancak…"

Biyoloji dersinde klasik ders anlatım metotları olan düz anlatım, örnekleme, tartışma, soru-cevap, laboratuvarda deney ve gözlem gibi etkinliklerin yerini alan 2D-3D videolar, tabletin başrolde olduğu çeşitli görsel içerikler, biyoloji dersinde bir konunun “anlaşılma süresini” kısaltıp derse olumlu katkı sağlamıştır.

Şöyle bir örnekle kısaca açıklamak isterim: Mitoz ve mayoz adlı konularımız, yıllık planlamalarda bir aylık bir süreyi kapsıyor. Bu konular, alt başlıkları ile beraber yaklaşık iki ayımızı alıyor. Ancak  aynı konu, 2D içerikli bir görüntüyle  öğrenciye 5–6 dakikalık bir zaman diliminde verilebilmekte ve inanın çok güzel anlaşılmakta.

Konu anlaşılınca geriye size kocaman bir zaman kalıyor ki bunu öğrencilerin bireysel eksiklerini tamamlamak ve bol örnek çözüp onlara antrenman yaptırmak için kullanabiliyorsunuz.

Bu arada "eski yöntem" dediğimiz uygulamaları silip atmak mümkün değil. Ben hiçbirini atmıyorum. Bilakis ihtiyaç hâlinde  kara tahtamın başında, tebeşirin ahenkli sesiyle, ellerimi beyaza boyayarak, arada öğrencim ile göz göze gelip, tane tane anlatarak, gerektiğinde kendi amatör ruhumla çizdiğim resimlerle teknolojik uygulamalara kafa tutmak hoşuma gidiyor. Bütünü düşündüğünüzde biyoloji konularını bu şekilde anlayan öğrenci sayısı az ama var.

Sonuç itibarıyla biyoloji dersi için geliştirilen yeni uygulamalar (2D-3D, tablet vs.) dersimizi zevkli hâle getirdi, zamandan tasarruf ettirdi, konunun hafızada kalma süresini ve anlaşılırlığını artırdı. Ancak şunu unutmayalım ki hiçbir öğretim tekniği çöpe atılmamalı. Herbir yönteme, yeri ve zamanı geldiğinde ihtiyaç duyulabilmekte.

Eğitim adına öğretim tekniklerine bakış açım, bir düşünürün dediği gibi "Değişmeyen tek şey, değişimin kendisidir.” düşüncesi.

Saygılarımla...

Mustafa ÖNCÜ
Biyoloji Öğretmeni

 

Kurumsal

Hakkımızda

Neden Özel Ders ?

Bize Ulaşın

Üyelik
Ücretsiz Üye Ol
Üye Girişi
Şifremi Unuttum
Destek
Sık Sorulan Sorular
Ödeme Seçenekleri
Üyelik Sözleşmesi
Kullanım Koşulları
Gizlilik Bildirimi
Copyright © 2013 Vizyon Ders Tüm Hakları Saklıdır.
Bizi Takip edin